Sos holenderski
Kwintesencja klasyki

0 0

Udostępnij przepis na:

Możesz również skopiować link do strony z przepisem

Składniki

3 żółtka
200g masła
1 czerowna papryczka chili
100 ml białego wytrawnego wina
1 listek laurowy
1 łyzka soku z cytryny
cukier
pieprz (najlepiej biały)
sól
  • Średnia

Składniki

Wykonanie

Sos holenderski

Wbrew swojej nazwie jest klasycznym sosem kuchni francuskiej. Do jego przygotowania potrzebujemy kilku prostych składników : masło, żółtka i sok z cytryny. Sos jest puszysty i kremowy, lekko kwaskowaty. Świetna alternatywa dla sosu beszamelowego, sosu vinegret czy domowego majonezu.

Są różne szkoły jego przygotowania. Ja osobiście spotkałem się z kilkoma przepisami, które różniły się nieznacznie składnikami jak np. białe wino czy ocet winny. Zawsze jednak bazą główną w przepisie pozostaje zawsze masło, żółtka i sok cytrynowy.

Sos w szczególny sposób komponuje się ze szparagami. Jest do nich idealnym dodatkiem. Wspaniale również smakuje z innymi gotowanymi lub grillowanymi warzywami, rybami, owocami morza,  chrupiącym boczkiem, wędzonym łososiem czy jajkami. Stanowi także bazę wyjściową do innych sosów: maltańskiego, bearneńskiego czy choron

Proponowany poniżej przepis to klasyczna wersja z żółtek ubijanych na parze z dodatkiem białego wytrawnego wina.

Sos holenderski najlepiej serwować na ciepło. Pamiętajcie żeby nie przechowywać go zbyt długo bo to przecież surowe żółtka.

Zapraszam do kuchni…

Alternatywa dla zapracowanych :  Jeżeli macie mało czasu, można zrobić uboższą i przyspieszoną wersje sosu, bez wina i ubijania na parze. Wykorzystując np. trzepaczkę z blendera lub zwykły ręczny mikser. Obie wersje są bardzo zbliżone wyglądem i smakiem. Są kremowe i maślane chociaż ta „winna” ma zdecydowanie lepszy charakter. Tutaj wersja przepisu na „Sos holenderski na szybko”

Kroki

1
Zrobione

Do garnuszka wlej wino. Dodaj pokrojoną w cienkie plasterki papryczkę chili oraz liść laurowy. Doprowadź do wrzenia a następnie zmniejsz ogień. Gotuj aż wyparuje co najmniej połowa płynu.
Wywar przelej do miseczki. Wyjmij chili oraz liść laurowy. Odstaw do ostygnięcia.

2
Zrobione

W osobnym garnuszku rozpuść masło. Odstaw na chwilkę do przestudzenia. Ma być ciepłe, nie gorące.
Sok z cytryny wymieszaj ze szczyptą cukru i żółtkami.
Cienkim strumieniem wlej wystudzony wywar winny.

3
Zrobione

Postaw naczynie z żółtkami nad garnkiem z parującą wodą i ubijaj sos cały czas trzepaczką, dodając niewielkie porcje masła. (Brzeg miski powinien być na tyle chłodny, żeby można go było dotknąć. Wtedy wiadomo, że temperatura podgrzewania jest bezpieczna)

4
Zrobione

Sos ubijaj, do chwili aż będzie gęsty i idealnie gładki. Nie dopuść do zagotowania się!. Przypraw do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru. Gotowe. Podawaj.

Poprzedni przepis
Sos holenderski na szybko
Następny przepis
Szparagi smażone w cieście
Poprzedni przepis
Sos holenderski na szybko
Następny przepis
Szparagi smażone w cieście

Dodaj swój komentarz