Wiener Schnitzel – Sznycel wiedeński

5 0

Udostępnij przepis na:

Możesz również skopiować link do strony z przepisem

Składniki

Ilość porcji
4 kotlety (ze schabu lub cielęciny)
bułka tarta
mąka pszenna
2 jajka
sól
pieprz (opcjonalnie) oryginalne kotlety wiedeńskie powiny być doprawione wyłącznie solą
3 łyżki masła klarowanego można zastąpić smalcem
olej
4 łyżki masła
1 cytryna

Danie kuchni austriackiej. Kotlet podobny do naszego schabowego ,ale bardzo cienko rozbity przez co ma większą powierzchnię i jest chrupki. Pycha...

  • Ilość osób 4
  • Łatwy

Składniki

Wykonanie

Wiener Schnitzel – Sznycel wiedeński ,narodowe danie Austriaków.  Bardzo cieniutko rozbity kotlet w panierce z bułki tartej ,która nie powinna przylegać do mięsa tylko nad nim „falować”.  Smażony na maśle i podawany z plasterkiem cytryny. Oryginalny sznycel wiedeński  przygotowuje się z cielęciny.  Podaje się go również w wersji „podrabianej” ze schabu wieprzowego. Mówi się się wtedy :  Schnitzel Wiener Art (sznycel po wiedeńsku).  Przepis jak i sposób przyrządzenia jest analogiczny w obu przypadkach.

W Polsce wynalazkiem kulinarnym który nie ma zupełnie nic wspólnego z „oryginałem” jest podanie zwykłego kotleta schabowego z jajkiem sadzonym i nazwanie go „Kotletem po wiedeńsku”.

Wiener Schnitzel podawany jest tradycyjnie z jakimś rodzajem kwaśnej sałatki np. z sałatką kartoflaną  „Kartoffelsalat” (przepis) ,zieloną sałatą lub ziemniakami z pietruszką.  Niezbędne są ćwiartki cytryny ,które tradycyjnie wyciska się na przepyszną, chrupiącą panierkę.

Ważne, by kotlet rozbić naprawdę cienko i pamiętać, że panierka ma falować, a nie przylegać do mięsa. Sekret – to dodanie masła pod koniec smażenia (nadaje miękkość), a już na talerzu skropienie cytryną. Każdą stronę należy smażyć tylko raz.

Tak więc po małym wykładzie  ,kierunek Wiedeń 😉  A wszystko przez to ,że wpadł mi dzisiaj w ręce piękny kawałek schabu.  Jakoś tak zupełnie spontanicznie pomyślałem – A może by tak ruszyć szlakami smaku do Wiednia. No to ruszajmy…

Kroki

1
Zrobione

Sznycle rozbij tłuczkiem .bardzo cienko - na ok. 3-4 mm. Najlepszy efekt uzyskasz rozbijając mięso przez foliową torebkę. Ułóż na desce i delikatnie, rozbij ,by go nie podziurawić ;) Posyp solą (opcjonalnie również pieprzem) i odłóż na kilka minut..

2
Zrobione

Następnie każdy sznycel obtocz w mące, potem w jajku oraz w bułce tartej. Jajko powinno być tylko lekko zamieszane, a nie zmiksowane. Strzep nadmiar panierki, a pozostałą dociśnij dłonią ,by nie została na patelni podczas smażenia.

3
Zrobione

Smaż kotlety pojedynczo na patelni. Rozgrzej olej z dodatkiem 3 łyżek masła klarowanego (lub smalcu). Tłuszczem powinien być w zasadzie albo sam smalec, albo klarowane masło ,ale żeby temperatura smażenia nie była zbyt wysoka i nie przypiekła nam za szybko mięsa dobrze jest rozcieńczyć masło z olejem rzepakowym. To ułatwia kontrolowanie temperatury smażenia i smaku dania. Samo masło klarowane bardzo szybko rozgrzewa się do temperatury dużo za wysokiej oraz ma bardzo intensywny aromat. Sznycle smaż na dużym ogniu, aż jedna strona się zrumieni ,potrząsając często patelnią, dzięki czemu panierka będzie odchodzić od mięsa. Po przewróceniu na drugą stronę połóż na sznyclach po łyżce masła i smaż dalej, Tłuszczu powinno być bardzo dużo, tak by mięso w nim pływało i nie miało możliwości przywrzeć do dna (minimum około 0,5cm)
Smażymy chwilę na dużym ogniu, a potem go zmniejszamy. Cytrynę szorujemy w gorącej wodzie, osuszamy i kroimy wzdłuż w ćwiartki. Na każdym sznyclu kładziemy ćwiartkę cytryny. Podajemy natychmiast, z sałatką z ziemniaków. Smacznego...

Poprzedni przepis
Tarta z brukselką i boczkiem
Następny przepis
Sałatka ziemniaczana Kartoffelsalat
Poprzedni przepis
Tarta z brukselką i boczkiem
Następny przepis
Sałatka ziemniaczana Kartoffelsalat

jeden komentarz Ukryj komentarze

PRAWDZIWY „WINNER SCHNITZEL” ROBI SIĘ Z POLĘDWICY WIEPRZOWEJ (pokrojonej na plastry ok. 2cm grubości i rozbite bardzo cieniutko) I SMAŻY SIĘ W 3 ETAPACH i W 3 PŁASKICH GARNKACH (ok. 10-13cm wys. x 35-40cm szer.) – w „głębokim oleju” O RÓŻNYCH TEMPERATURACH!
Najpierw zanurza się kotleta w garnku o najwyższej temp. (żeby się kotlet nie skurczył), w drugim garnku (o średniej temp.) zanurzamy kotleta dla złocistego koloru, a w trzecim powinien być olej najchłodniejszy – który nadaje panierce chrupkości!
CAŁY PROCES SMAŻENIA (w 3 garnkach) POWINIEN TRWAĆ ok. 1 minuty!
Po zakończeniu smażenia kotlet przez chwilę będzie „blady” ale za chwilę „dojdzie” na talerzu i osiągnie piękny złocisty kolor!
Najlepiej smakują pokropione sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Dodaj swój komentarz

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here