Komosa ryżowa (quinoa) – Co to jest i jak ją gotować?
Komosa ryżowa (quinoa) – Co to jest i jak ją gotować?
Komosa ryżowa inaczej quinoa lub ryż peruwiański nazywana jest też złotem Inków. Podobnie jak gryka i amarantus, należy do grupy tzw. pseudozbóż, czyli roślin, które wytwarzają bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie są zbożami.
Komosę ryżową przygotowuje się podobnie jak kasze. Jest to warzywo liściowe spokrewnione ze szpinakiem i boćwiną i jej liście również nadają się do spożyca.
Jak ugotować komosę ryżową (quinoa) :
Nasiona komosy pokryte są gorzkimi związkami – saponinami. Są one odpowiedzialne za wyczuwalną goryczkę, dlatego zawsze musicie dokładnie je wypłukać przed ugotowaniem.
Umieszczamy nasiona na sitku o drobnych oczkach i płuczemy przez parę minut pod strumieniem zimnej wody intensywnie mieszając.
Po dokładnym opłukaniu można nasiona pozostawić do przeschnięcia i przed gotowaniem dodatkowo podprażyć je na suchej patelni na małym ogniu, cały czas mieszając (przez ok. 5 minut.) Wydobędziemy z nich bardzo fajny orzechowy posmak.
Komosę gotujemy w proporcjach – 1:1,5 lub 1:2
Czyli 1 szklanka nasion (quinoa) na 1,5 lub 2 szklanki wody (wodę można zastąpić mlekiem lub wywarem warzywnym/mięsnym). Im mniej wody, tym większa sypkość komosy po ugotowaniu.
Opłukaną komosę umieszczamy w rondelku, zalewamy zimną wodą (1:1,5 lub 1:2) dodajemy szczyptę soli i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień do minimum, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu ok. 15 min, aż quinoa wchłonie całą wodę.
Zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy, pod przykryciem, na około 10 minut, żeby nasiona wchłonęły pozostałą wodę i uzyskały sypkość.
Delikatnie mieszamy komosę za pomocą widelca i serwujemy na ciepło lub odstawiamy do wystudzenia i wykorzystania na zimno.
Ziarenka powinny być lekko przezroczyste, z wyraźnie widocznymi białymi, spiralnymi „ogonkami” (kiełki).
Komosa ryżowa (quinoa) – od kuchni :
Quinoa ma lekko słodkawy smak, w związku z tym nadaje się zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów.
pixabay.com
Możemy nią zastąpić ziemniaki, kaszę, ryż czy makaron. Może być również składnikiem zup, gulaszy i sałatek. Dodawać ją można do sosów warzywnych, do mięs czy ryb. Dobrze sprawdza się w zapiekankach.
Komosę ryżową można wykorzystać do wypieku ciasteczek lub innych słodkich pyszności. Prażone ziarna można dodać np. do jogurtu. Świetnie smakuje też w towarzystwie owoców i różnych deserów.
To superzdrowe ziarno powinno znaleźć się w jadłospisie wszystkich dbających o swój organizm.
Rewelacyjnie sprawdza się łączenie komosy z innymi zbożami, np. z kaszą jaglaną czy ryżem. Gotujemy wtedy obie rośliny w jednym naczyniu.
Komosę ryżową można również zmielić w blenderze lub młynku do kawy na mąkę, które rewelacyjnie wzbogaci w wartości odżywcze oraz smak słodkich i wytrawnych wypieków. Znakomicie smakują domowe chleby, wypiekane na zakwasie, z dodatkiem mąki z komosy ryżowej.
Młode liście wszystkich gatunków komosy nadają się do spożycia. Są bogate w witaminę C, beta-karoten oraz białko. Z powodzeniem można ich używać do sałatek z różnymi świeżymi warzywami.
Liście komosy można jeść tak samo jak szpinak, czyli podsmażać na patelni z dodatkiem masła i czosnku, a następnie serwować do obiadu. Sprawdzą się również jako składniki różnego rodzaju farszów do tart, pierogów, naleśników czy pieczonych warzyw (np. papryki, cukinii).
Istnieją trzy główne rodzaje Quinoa, które różnią się kolorami :
– komosa ryżowa biała (białe ziarno) – najbardziej powszechna
–komosa ryżowa czerwona (czerwone ziarno) – najbardziej wartościowa pod względem zawartości minerałów (ma mniej białka i więcej węglowodanów niż biała, ale za to więcej błonnika)
– komosa ryżowa czarna (czarne ziarno)
Poza kolorem ziarna różnią się również nieco smakiem. Warto spróbować każdego rodzaju. Komosa o białych ziarnach ma delikatny smak i bardzo pęcznieje w czasie gotowania. Czarna i czerwona mają wyraźniejszy smak i są bardziej chrupiące po ugotowaniu.
Zdrowie :
Quinoa ma niezwykłe właściwości które sprawiają, że jest znakomitym produktem prozdrowotnym.
Może być idealnym elementem diety, niezależnie od tego czy naszym celem będzie odchudzanie czy też budowa mięśni.
Quinoa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Ma także właściwości antyoksydacyjne oraz potencjalne działanie antynowotworowe.
Nie zawiera glutenu,może zatem być bezpiecznie stosowana przez osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu.
Ponadto komosa ryżowa zawiera :
- wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy
- dwa razy więcej wapnia niż mleko
- mnóstwo wartościowych przeciwutleniaczy
- bardzo dużą ilośc zdrowego błonnika
- dwa razy więcej witaminy E oraz żelaza niż popularna pszenica
Quinoę warto więc jeść jak najczęściej i na stałe włączyć do codziennej diety. Dostarczy naszemu organizmowi cennych substancji odżywczych, a być może także zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwór.
Świetnie zastępuje ryż i inne kasze, a nawet płatki owsiane. Smak i bogactwo cennych substancji sprawiły, że komosa ryżowa stała się bardzo popularna wśród osób interesujących się zdrowym stylem życia.
Quinoa jest dostępna w większości dobrych supermarketów a także w sklepach ze zdrową żywnością. Należy pamiętać, że ze względu na większą niż w zbożach zawartość tłuszczu, komosa ma krótszy niż większość kasz termin przydatności do spożycia. Powinno się ją przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach i najlepiej w chłodnym miejscu.
Hmm… gotowałem jak napisałaś i niestety qinoa się rozgotowała???
To ciekawe, zawsze wychodzi idealnie. Być może to z powodu zbyt długiego „moczenia” przed gotowaniem?
Wtedy faktycznie może się rozgotować. Pozdrawiam 🙂